
Colegii noștri Petru, Iosif și Luca au participat astăzi la o nouă întâlnire online a grupului de lucru PORT Cultural, pentru salvarea patrimoniului tradițional, iar la întâlnire domnul Dimitrie Olenici a prezentat semnificația unor simboluri găsite pe casele tradiționale din Bucovina
Regăsiți aici articolul integral în limba engleză: https://www.cambridge.org/…/the-sun-and-solar-eclipses…
Aici sunt alte fotografii și un material tot în limba engleză:
http://www.astro-travels.com/Romania-folklore.html
Iar aici este grupul PORT Cultural – Salveaza Satul Bucovinean, unde vă invităm pe toți cei preocupați de salvarea caselor tradiționale din Bucovina:
https://www.facebook.com/groups/200894930089155
În imagine, primele simboluri reprezintă o eclipsă de soare (soarele, linia – norii și razele), următoarele reprezintă tot eclipse de soare, sau chiar arborele vieții, iar în ultimele imagini este reprezentat ochiul lui Dumnezeu.
Patrimoniul tradițional este o moștenire primită de la generațiile anterioare și face parte din cultura locală. Să încercăm să-l prețuim și să-l păstrăm.
Publicat de Luca Ciubotaru